Сподіваюсь, що всі ретельно моніторять ситуацію в Україні та світі, і розуміють масштаб проблеми. Ось тут є гарна підбірка посилань на перевірену та максимально актуальну інформацію: https://zaxid.net/koronavirus_novini_statistika_karta_perevirena_informatsiya_pro_koronavirus_n1499296
Спец сайт уряду з відповідями на основні питання: https://covid19.com.ua
Моніторинг ситуації по Україні: https://tinyurl.com/strq6xa
Але, користуючись нагодою, деякі загальні рекомендації ВОЗ (Всесвітньої Організації охорони Здоров’я) все ж таки нагадаю:
- вірус називається SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome CoronaVirus 2), хвороба ним спричинена - COVID-10 (COrona VIrus Disease - 2)
- передається, в основному, повітряно-крапельним шляхом (коли носій вірусу кашляє чи чхає — вірус в краплях може потрапляти одразу у дихальні шляхи, або осідати на поверхнях) або через дотик (ви торкаєтесь поверхні, де є ще "живий" вірус, потім торкаєтесь обличчя та інших предметів, розносячи вірус далі)
- саме тому, найголовнішими порадами є мити руки (20-30 секунд мінімум) та триматись подалі від інших людей
- наразі (станом на 18 березня) в світі офіційно 200 тис. людей з 120+ країн інфіковані, 8.200+ померли і продовжується експоненційне зростання.
- майже всі відомі дані про вірус та хворобу — ще дуже неточні, та оновлюються щодня, тому рівень невизначенності дуже високий.
Експоненційне зростання — це коли швидкість зростання захворілих завтра залежать від кількості захворілих сьогодні. Наша інтуіція дуже погано працює з експонентами, тому ми дуже легко недооцінюємо ці процеси, але якщо коротко, то чим більше людей захворіють, тим більше заражається наступного дня, і масштаби дуже швидко виходять з під контролю.
Ось тут ДУЖЕ гарно пояснюється це на прикладі реальних цифр COVID-19 (англійською, але, нажаль, майже все корисне та актуальне в цьому світі — англійською, тому як раз на карантині варто підтягнути.):
Власне те що відбувається зараз у всьому світі (зачинення кордонів, карантини, надзвичайний стан і т.п.) — це не паніка через не розуміння небезпеки вірусу, а єдиний дієвий спосіб зупинити саме цей вибуховий експоненційний ріст заражень, і розтягнути процес зараження та вилікування в часі і дати більше часу на дослідження і розробку ліків та вакцин. 1000 хворих людей в 1 день і ті самих 1000 хворих людей впродовж одного місяція — це дуже різне навантаження на лікарні та лікарів. Нажаль, якщо не стримувати експоненційне зростання епідемії, то можемо мати ситуації як в Італії, де лікарі інколи мусили вирішувати кого класти під апарат штучної вентиляції легенів, а кого залишати помирати, бо їх кількість обмежена.
WashingtonPost отут зробив дуже гарні симуляції з поясненням того, як працює (чи не працює) карантин ти "сидіння вдома" (навіть якщо не знаєте англійської, подивіться інтерактивні симуляції - вони дуже показові):
https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/corona-simulator/?itid=hp_hp-banner-low_virus-simulator520pm%3Ahomepage%2Fstory-ans
Тож, важливо розуміти, що карантин та домашній режим — це не про ваше власне здоров’я, а про колективне зупинення епідемії та зменшення скаженого навантаження на лікарів та лікарні.
І так, звичайно, скоріш за все, ця пандемії зламала ваші плани, щодо змагань, тренувань, подорожей, канікул, роботи, тощо. Зараз вся планета в такому самому положенні. Але якщо в когось відмінилась подорож до Італії, то в інших — наприклад літніх батьків — немає можливості отримати їжу чи добратися до лікарні (інші хвороби ніхто не відміняв нажаль). В цей час мусимо допомогати один одному, і особливо, найменш захищеним шарам населення.
Сподіваюсь, що всі це вже і так знають, тож, тримаємось, все буде добре.